W czwartek 6 lutego w Grupie Przemysłowej Baltic miała miejsce wizyta unijnych i polskich liderów w zakresie przemysłu i energetyki wiatrowej. W spotkaniu wzięli udział m.in. Stéphane Séjourné Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej, reprezentanci WindEurope – CEO Giles Dickson wraz z Deputy CEO Małgosia Bartosik oraz Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Celem spotkania były rozmowy o potencjale i dalszym rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i Unii Europejskiej przy zaangażowaniu polskich firm.

„Transformacja energetyczna i reindustrializacja Europy muszą iść w parze. Inwestowanie w morską energetykę wiatrową to nie tylko kwestia bezpieczeństwa energetycznego, ale także szansa na odbudowę europejskiego przemysłu i wzmocnienie jego globalnej konkurencyjności. Jako Komisja Europejska będziemy wspierać wysiłki państw członkowskich i przemysłu, aby tworzyć warunki do większej integracji europejskiego łańcucha dostaw i maksymalizacji udziału lokalnych firm w tym strategicznym sektorze” – powiedział Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej.

Spotkanie miało miejsce w kluczowym momencie dla europejskiego przemysłu i polityki energetycznej. Komisja Europejska właśnie zaprezentowała założenia Kompasu Konkurencyjności –ogólną strategię wzmocnienia konkurencyjności europejskiej gospodarki na kolejną 5-letnią kadencję. Jest to dokument kierunkowy, poprzedzający planowaną na 26 lutego publikację flagowej i bardziej szczegółowej strategii poprawy konkurencyjności europejskiego przemysłu – „Clean Industrial Deal” (dalej: „CID”).  Wraz z CID, Bruksela przedstawi za miesiąc szereg dokumentów towarzyszących na czele z planem działania na rzecz przystępnej cenowo energii.

Trzy główne obszary działania, na których KE skupia się w Kompasie to: innowacje, dekarbonizacja i bezpieczeństwo.

  1. Eliminowanie luki innowacyjnej zapewnić ma specjalna unijna strategia na rzecz wsparcia i rozwoju przedsiębiorstw typu start-up i przedsiębiorstw scale-up.
  2. Wspólny plan działania na rzecz dekarbonizacji i konkurencyjności objąć ma plan działania na rzecz przystępnych cen energii oraz akt w sprawie przyspieszenia dekarbonizacji przemysłu.
  3. Zmniejszenie nadmiernych zależności i zwiększenie bezpieczeństwa UE wspierać ma odpowiednia dywersyfikacja i wzmocnienie lokalnych łańcuchów dostaw. Przegląd przepisów dotyczących zamówień publicznych umożliwić ma wprowadzenie preferencji europejskiej w zakresie zamówień publicznych w sektorach i technologiach krytycznych.

Delegacja wizyty udała się na Wyspę Ostrów, która ma historyczne powiązania ze Stocznią Gdańską, aby zapoznać się z działalnością Grupy Przemysłowej Baltic i jej zakładami. Ponadto, odwiedziła również budowę Baltic Towers, największej fabryki wież wiatrowych w Europie.

Podczas wizyty prezes Grupy Przemysłowej Baltic, Adam Kowalski zaprezentował infrastrukturę zakładu oraz omówił jego rolę w budowie europejskiego łańcucha dostaw w sektorze offshore.

Piotr Czopek, Wiceprezes WIH i PSEW przedstawił założenia Polskiej Strategii Rozwoju Przemysłu Morskich Farm Wiatrowych, ze szczególnym naciskiem na proponowaną w dokumencie ogólnoeuropejską metodykę rozwoju łańcucha dostaw. Dokument zespołu ekpertów Wind Industry Hub, PSEWu oraz CEE Energy Group proponuje uspójnienie rozumienia wyzwań w ramach UE i wsparcie koordynacji rozwoju przemysłu wiatrowego, poprzez zastosowanie wspólnego podejścia do koncepcji rozwoju łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej.