W dniach 20-22 marca coroczne wydarzenie WindEurope poświęcone morskiej i lądowej energetyce wiatrowej zawitało do Bilbao na trzydniową konferencję i wystawę.

Hasło tegorocznej edycji to Nasz wiatr, nasza wartość – Tworzenie wartości dla Europy, zgodnie z europejskimi wartościami. Fundacja Wind Industry Hub miała przyjemność i zaszczyt reprezentować Polskę na europejskim wydarzeniu poświęconym energetyce wiatrowej.

Część merytoryczna rozpoczęła się już we wtorek, 19 marca, spotkaniem zatytułowanym: „European Offshore main markets event”. Dominika Taranko, Wiceprezes i Dyrektor Zarządzająca Fundacją Wind Industry Hub (WIH) przedstawiła prezentację na temat potencjału polskiego rynku. Jakub Wnuczyński opowiedział o projekcie Baltic Towers. W spotkaniu zorganizowanym przez Basque Trade & Investment / Agencia Vasca de Internacionalización oraz baskijski przemysł offshore wzięli udział przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Szkocji, Walii, Holandii, Norwegii, Polski, Turcji, Singapuru, Hiszpanii i Brazylii.
W środę, 20 marca, odbyły się sesje dyskusyjne z udziałem polskich uczestników, w tym „Odporny łańcuch dostaw dla transformacji dokonanej w Europie” z udziałem Macieja Mierzwińskiego, CEE Energy Group,  i Wojciecha Rybaka, Ambiens.
Czwartek 21 marca rozpoczął się od polsko-holenderskiego śniadania bilateralnego w pawilonie holenderskim, podczas którego omówiliśmy potencjalne obszary współpracy dwustronnej w dziedzinie energetyki wiatrowej między naszymi krajami. Natomiast o godzinie 10:00 w pawilonie norweskim odbyło się spotkanie z polskimi firmami, które miały okazję porozmawiać z Jørgenem Brandtem Theodorsenem z Norwegian Energy Partners (NORWEP) oraz Torem Arne Johnsenem z Norwegian Offshore Wind, którzy zaprosili polskie firmy do udziału w łańcuchu dostaw projektu pływającej farmy wiatrowej powstającej we wschodniej części Morza Północnego. Podczas spotkania VDMA Resilience Club Dominika Taranko wzięła udział w dyskusji poświęconej wyzwaniom rynku oraz politykom krajowym i unijnym w zakresie wspierania rozwoju energetyki wiatrowej. Spotkanie zakończył Giles Dickson, CEO WindEurope, komentując odporność („resilience”) łańcucha wartości projektów wiatrowych w Europie.
W piątek 22 marca odbyła się debata z udziałem Sebastiana Jana Wionczka z ORLEN Neptun. Dyskusja: „Porty – przepustowość i huby łańcucha dostaw”. Odbył się również panel dyskusyjny „Szanse w Polsce i krajach bałtyckich” z udziałem Joanny Irzabek z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Laury Štrovalde z Invest in Latvia.

Serdecznie gratulujemy całemu zespołowi WindEurope za ich ogromny wysiłek i wielki sukces wydarzenia.