W Warszawie, 6 marca odbyło się pierwsze Posiedzenie nowo powołanego Morskiego Zespołu Parlamentarnego, które dotyczyło stanu przygotowań do pierwszej fazy uruchomienia morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W spotkaniu udział wziął Prezes Fundacji Janusz Gajowiecki, jak również Maciej Stryjecki, Prezes ASE Offshore i członek Rady Programowej Wind Industry Hub (WIH).
Zdaniem przewodniczącego Zespołu senatora Kazimierza Kleiny koordynacja prac nad tymi projektami między resortami infrastruktury i klimatu, uproszczenie procedur w uzyskiwaniu pozwoleń na prowadzenie inwestycji i przygotowanie 3 portów serwisowych w Ustce, Łebie i Władysławowie może usprawnić proces budowy morskich farm wiatrowych.
Senator Kleina podkreślił, że energetyka wiatrowa na morzu to największy projekt związany z transformacją energetyczną naszego kraju. Dodał, że projekt jest zaawansowany – realizowane są inwestycje w portach serwisowych oraz inwestycje związane z budową sieci przesyłowych.
Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka poinformował o harmonogramie prac związanych z realizacją farm wiatrowych na morzu. Zaznaczył, że ze spotkań z inwestorami wynika, że nie jest zagrożony poziom uzyskania z tych farm 6 gigawatów do 2030 r., mimo, problemów z łańcuchem dostaw spowodowanych wojną w Ukrainie. Poinformował, że decyzja o wsparciu budowy 1 farmy wiatrowej już została podjęta, dla czterech kolejnych zostaną podjęte w tym roku, a dla dwóch ostatnich – w 2026 r. Eksploatacja pierwszej farmy wiatrowej jest przewidywana w 2026 r. , kolejnej w 2027 r., w 2028 r – dwóch lub trzech, w 2029 r. – dwóch lub trzech i ostatnia ma powstać w 2030 r. Poinformował także, że ma zostać uruchomiony port instalacyjny Port-Orlen, a kolejne porty serwisowe w Łebie, Ustce i Władysławowie. Minister poinformował także o ambitnych planach – by do 2040 r. osiągnąć z elektrowni wiatrowych na morzu 18 gigawatów.