Wdrożenie Polskiej Strategii Rozwoju Przemysłu Morskich Farm Wiatrowych pozwoli na uwolnienie ogromnego potencjału drzemiącego w krajowym łańcuchu dostaw. Zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski, wzrost PKB i konkurencyjności krajowego przemysłu czy zapewnienie miejsc pracy dla tysięcy osób – to tylko część zalet mogących wyniknąć z usystematyzowanego i skoordynowanego wsparcia państwa dla rozwoju sektora offshore wind.

Jednak już teraz – pomimo różnych barier – sektor wiatrowy w Polsce rośnie w siłę. Fundacja Wind Industry Hub zebrała informacje o flagowych inwestycjach w zakresie łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, które już funkcjonują na terenie Polski lub obecnie rozwijają zakłady przemysłowe w kraju nad Wisłą. Wskazane w naszym opracowaniu podmioty zaoferują łącznie ponad 11 tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy – m. in. w portach instalacyjnych i serwisowych, fabrykach komponentów do turbin wiatrowych, zakładach montażowych czy fabrykach stacji transformatorowych oraz kabli.

Dynamiczny przyrost inwestycji, jaki dokonał się w ostatnich latach, wyraźnie wskazuje na to, że to właśnie w Polsce powstaje regionalny hub przemysłowy sektora wiatrowego! A to dopiero początek, gdyż szacuje się, że projekty związane tylko z morską energetyką wiatrową do 2030 r. mogą stworzyć w Polsce miejsca pracy dla kilkudziesięciu tysięcy pracowników, w tym 13-21 tys. bezpośrednio w sektorze oraz 10-17 tys. pośrednich miejsc pracy.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszym opracowaniem pt. POLSKI HUB PRZEMYSŁOWY SEKTORA WIATROWEGO – Flagowe inwestycje łańcucha dostaw MEW 2025, będące drugą – niedawno zaktualizowaną – edycją publikacji.

Pobierz

Życzymy przyjemnej lektury!