2 lipca w hotelu Sheraton w Warszawie odbyło się II Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze organizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wydarzenie zgromadziło łącznie ponad 200 uczestników.
W ramach całodniowego forum przedsiębiorcy, politycy, reprezentanci instytucji wsparcia biznesu oraz administracji publicznej rozmawiali o możliwościach współpracy między naszymi krajami, szczególnie w zakresie zielonej transformacji oraz digitalizacji.
Ponadto, w poświęconym zielonej transformacji panelu dyskusyjnym pt. „Dekarbonizacja jako potencjalne rozwiązanie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego” udział wzięli:
- Jakub Wnuczyński, Prezes Zarządu, Baltic Towers
- Grzegorz Należyty, Prezes Zarządu, Siemens Energy
- Dominika Taranko, Wiceprezes i Dyrektor Zarządzająca, Wind Industry Hub
- Agnieszka Wojnarowska, Członek Zarządu, RWE Renewables Poland
- Jens Böhlmann, Dyrekor ds. MŚP i Zielonej Transformacji, Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki (moderator)
Uczestnicy dyskusji podkreślali konieczność podjęcia wspólnych działań w dobie wyzwań na rynkach energetycznych oraz wskazywali na szanse płynące z zielonej transformacji. Podczas debaty nie zabrakło komentarzy na temat perspektyw rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, a także zaangażowania w inwestycje lokalnego przemysłu. Przykładem może tu być powstająca fabryka Baltic Towers, która jest odpowiedzią na spodziewany wysoki popyt na monopale (w Polsce i na świecie). Swój portfel projektów na polskim rynku zaprezentowało również RWE, które jest jednym z czołowych podmiotów rozwijających od lat aktywa wiatrowe w naszym kraju. Z perspektywy zarówno Polski, jak i Niemiec, wzajemne relacje gospodarcze odgrywają ogromną rolę, a wartość wymiany handlowej dowodzi tego, że jesteśmy dla siebie wzajemnie ważnymi partnerami.
Wiceprezes i Dyrektor Zarządzająca Wind Industry Hub zwróciła również uwagę na potencjał kooperacji między polskimi i niemieckimi przedsiębiorcami z branży. Ich wspólne działania mogą doprowadzić do wzmocnienia local – a w tym przypadku: European – contentu, co może być kluczowe do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego zarówno dla Polski, jak i dla całej Unii Europejskiej.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a pozostałym panelistom – za owocną dyskusję!